wrze.15

czas to pieniądz.. (2)

dodano: 15 września 2009 przez mzagozda


Na podstawie wymiaru godzin i miesięcznej pensji możemy obliczyć naszą stawkę godzinową, którą możemy porównać z cenami dóbr i usług które kupujemy w ramach domowego budżetu. Jeżeli przyjrzymy się naszym wydatkom skontrastowanym ze stawką godzinową za którą pracujemy, to możemy obliczyć ile czasu potrzebujemy na zarobienie na określone wydatki i przyjemności. Pozwala nam to realnie porównywać korzyści z kupowania różnych potrzebnych rzeczy i niepotrzebnych gadżetów i ocenić ich realną wartość w porównaniu do czasu potrzebnego aby na nie zarobić i realną wartość w naszym domowym budżecie.

Jeżeli zatem zarabiamy powiedzmy 4 tysiące złotych miesięcznie, pracując osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, to nasza stawka godzinowa może być obliczona w następujący sposób: 4 000 zł / 20 dni / 8 godzin = 25 zł za godzinę. Wygląda całkiem nieźle: w naszym domowym budżecie możemy spokojnie pozwolić sobie na to żeby wydać 150zł na upatrzony gadżet już po sześciu godzinach pracy. Brzmi zasadnie, powoduje że wypatrzony gadżet wygląda całkiem dostępnie, skoro nawet nie potrzebujemy całego dnia żeby na niego zarobić... Wszystko się zgadza, gdyby jednak nie błąd w powyższych obliczeniach.

Porównywanie nominalnej stawki godzinowej z cenami produktów i usług jest jednak zupełnie mylne. Stawka godzinowa nie odzwierciedla bowiem stałych kosztów jakie musimy ponosić w naszym budżecie domowym aby uzyskiwać określone dochody, wykonywać naszą pracę lub po prostu żyć. Jeżeli od założonych dochodów odjąć koszty życia i inne stałe wydatki które ponosimy niezależnie od naszych wyborów, okazałoby się że realna stawka godzinowa za którą pracujemy jest niższa, najczęściej znacznie niższa niż początkowo zakładaliśmy. Uwzględnienie kosztów życia zawartych jakie pokazuje nasz budżet domowy ukazuje prawdziwą stawkę.

Właściwa metoda obliczania realnej stawki godzinowej wygląda następująco: miesięczne dochody - stałe koszty życia / śr.liczba dni pracujących / śr.liczba godzin pracy. Jeżeli zatem nasze przychody, jak powyżej, wynoszą 4000zł, a suma wszystkich stałych wydatków wynosi 2000zł to nasz realny miesięczny dochód pozostający w budżecie domowym to jedynie 2000zł. Jeżeli tą wartość podzielimy przez 20 dni, a potem przez 8 godzin, to może się okazać że zamiast pracować za 25zł na godzinę, pracujemy za jedynie 12.5zł za godzinę. To automatycznie oznacza że na wydatek w wysokości 150zł musimy pracować aż 12 godzin!

Zrozumienie realnej stawki godzinowej, uświadomienie sobie realnego nakładu czasu jaki potrzebujemy na zarobienie na ulubiony produkt lub inny wydatek pozwala nam podejmować znacznie lepsze, świadome wydatki dotyczące naszych wydatków i całego budżetu domowego. Zrozumienie realnej stawki godzinowej to również lepsze zrozumienie naszego budżetu domowego, tego gdzie wydajemy pieniądze i jak naprawdę ciężko zarobić na różne przyjemności, na które wydawalibyśmy pieniądze znacznie łatwiej gdybyśmy przyjęli nominalną stawkę godzinową jako podstawę naszych porównań

 

http://www.budzetdomowy.pl/budzet-domowy-realne-koszty-zakupow.php
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy